Rady, nápady, novinky
Březen
Probouzení jahodníku
Odumřelé listy mohou přenášet zárodky houbových chorob a škůdců.
Až pominou silnější mrazy a roztaje i poslední sníh, jahodník bude potřebovat kontrolu. Především odstranění všech suchých a poškozených listů a velmi opatrné nakypření půdy, pokud je slehlá. Rostlinky povytažené mrazem přitlačte a přihrňte je zeminou.
Když začnou jahodníkům rašit středová srdéčka, prospěje jim přihnojení kompletním hnojivem pro drobné ovoce. Pro plodnost jahodníků, ale zároveň i dlouhodobé zdraví a úrodnost půdy jsou nejlepší hnojiva organická. Jahodám prospějí zkvašené slepičince, které můžete zakoupit i v granulované či tekuté formě, podobně jako rovněž prospěšný hnůj kravský.
Hnojení a prořezávka ovocných stromů
V druhé polovině měsíce lze prořezat příliš bujně rostoucí jabloně a hrušně. Naopak švestky, slívy a především meruňky a broskvoně je vhodné ošetřit až později, v době rašení.
Aby měly stromy v následující sezóně dostatek síly, dopřejte jim dávku vyzrálého kompostu či dobře uleželého hnoje. Zapravte jej lehce pod povrch půdy pod korunou stromu. I oblíbené NPK hnojivo můžete aplikovat i v čistě organické podobě. Po obvodu ovocných stromů můžete v dubnu rovněž zasít dekorativní vlčí bob mnoholistý, který půdu obohatí o dusík.
Na těžkých půdách postačí stromy přihnojovat jednou za dva či tři roky.
Na lehkých, písčitých půdách jim prospěje přilepšení každoroční.
Ochrana ovocných stromů a keřů proti chorobám a škůdcům
Keře zdravého a chutného černého rybízu mohou být napadeny vlnovníkem rybízovým. Tento roztoč patří mezi nejnebezpečnější škůdce rybízu – právě v březnu jej můžete odhalit, neboť má na svědomí nepřirozeně zvětšené, kulovité pupeny. Napadené pupeny je třeba odstranit a zlikvidovat.
Třešně a višně napadené moniliovým úžehem můžeme při rašení (a podruhé při rozkvětu) ošetřit fungicidním přípravkem.
Přírodní ochranou vůči řadě škůdců i chorob jsou pohledné koberce lichořeřišnice, měsíčku, aksamitníku či aromatických bylinek podsazených pod stromy.
Výsev a výsadba zeleniny
Začátkem měsíce je poslední vhodný termín pro výsev semen paprik a brokolice pro předpěstování sazenic. Pro získání silných rostlin dodržujte vzdálenost mezi jednotlivými semeny aspoň 3 cm.
Do poloviny měsíce je třeba do květináčků, kelímků či výsevních misek za okno vysít semínka rajčat. Již vzešlé rostlinky je třeba po vytvoření prvních dvou až pěti lístků přepichovat.
Do pařeniště či fóliovníku je za příznivých podmínek možné již v březnu vysévat karotku, ředkvičku, bazalku, a sázet předpěstovaný raný salát. Salát ke sklizni mladých listů můžete vysévat v průběhu měsíce při vhodném počasí a klíčící rostlinky přikrýt netkanou textilií.
Co k počasí říkají pranostiky?
Březen - za kamna vlezem.
V březnu vítr, v dubnu déšť - pak jistě úrodný rok jest.
Březnové slunce má krátké ruce.
Lépe od hada býti uštknut, než v březnu od slunce ohřát.
Jestli březen kožich stáhl, duben rád by po něm sáhl.
Sníh v březnu škodí osení i vinné révě.
Březnový sníh zaorati jest, jako když pohnojí.
V březnu prach a v dubnu bláto - sedlákovi roste zlato.
V březnu prach - jistý hrách.
Březen bez vody - duben bez trávy.
Suchý březen, studený duben, mokrý máj - bude v stodole ráj.
Mokrý březen od rolníků nenáviděn.
Mnoho dešťů březnových - hubené léto.
Jak prší v březnu, tak také v červnu.
Hřmí-li v březnu, tak také v červnu.
Kolik mlh v březnu k nebi stoupá, tolik bude ještě mrazů po Velikonocích.
Mlha v březnu znamená za 100 dní bouřku.
Březnové mlhy - za 100 dní déšť.
Kolik březnových mlh, tolik lijavců v roce.
Suchý březen, mokrý máj, bude humno jako ráj.