Rady, nápady, novinky
Červen
Vysévat lze mrkev, černou a červenou ředkev, keříčkový fazol i rané kedlubny, zelí, růžičkovou kapustu, pór. Stále můžete pro průběžnou sklizeň vysévat saláty
Rychle rostoucí rajčata je třeba vyvazovat k tyčkám – pokud nemáte spirálovité kovové tyčky, které rostliny obtáčí s malou pomocí samy.
U tyčkových odrůd je třeba důsledně vylamovat postranní výhony, které rostlinu oslabují a snižují úrodu plodů. Keříčkové odrůdy se naopak nevylamují!
Rostliny je třeba zalévat a hnojit: organickým hnojivem určeným pro plodovou zeleninu, naředěnou hnojivovou zálivkou nebo rostlinnými výluhy.
Zásadní preventivní opatření proti houbovým onemocněním je nezalévat nikdy na listy.
V případě potřeby je včas ošetřete měďnatými fungicidy, nebo biologickými přípravky na bázi řepkového oleje a lecithinu, které rovněž zvyšují odolnost vůči plísni.
Nastává čas sběru mnohých léčivých rostlin, ať již planých, nebo na zahradě vypěstovaných. Rozkvétá heřmánek, řebříček, měsíček, kontryhel, kopřiva… Ještě před rozkvětem je pak vhodné seříznout šalvěj a meduňku.
Bylinky, sbírané na přípravu léčivých nálevů či koupelí, je třeba sbírat za slunného počasí a ihned důkladně usušit na temném, vzdušném místě, zavěšené v malých svazečcích.
Ve větším množství můžete sklízet také aromatické bylinky, které znovu rychle obrazí. Patří mezi ně například levandule, tymián, oregano, rozmarýna. Díky zastřihávání vrcholků navíc košatí (dřevnající druhy nestříhejte až na staré dřevo, to obráží mnohem hůře). Přebytky můžete zamrazit, usušit, naložit do olivového oleje nebo soli.
Jahody jsou nejen lahodné, voňavé a sladké, ale i velmi zdravé: obsahují velké množství vitamínů skupiny B, vitamínu C a K, karotenu, a dále vápník, draslík, jód, sodík a železo. Mlsání na jahodách je proto zdravé! Pěstovat můžete řadu zajímavých a osvědčených odrůd.
Za suchého počasí je třeba jahodníky vydatně zalévat, aby mohly dávat velké, pěkné plody
Na začátku měsíce je poslední vhodná doba, kdy lze jahody mělce prokypřit a odplevelit, pokud je to třeba, a poté pod ně položit mulčovací materiál. Bude chránit kořeny před vysycháním a zahřívat půdu, bránit růstu plevelům a zajistí, aby se zrající plody nešpinily a u země nehnily.
Vhodné materiály jsou:
černá mulčovací textilie (nejlépe s otvory pro jednotlivé trsy – ideální je pokládat ji již při zakládání záhonu).
Sláma,posečená tráva,nebarvené pruhy papírové lepenky
V případě čerstvých materiálů, jako je posečená tráva, je vhodné nechat je nejprve zavadnout.
Okrasná zahrada
Pokud po odkvětu seříznete chrpy, ostrožky, vlčí boby a rané kopretiny, vykvetou v průběhu léta znovu.
Odstříháváním uschlých květů macešek, aksamitníků a dalších okrasných květin výrazně prodloužíte jejich dobu kvetení. Ponechejte si pouze potřebný počet na sběr semínek.
Růže a mečíky, které nasazují na květ, je třeba přihnojit.
Trávník v červnu vyžaduje pravidelné sečení, hnojení a v případě sucha i zavlažování. Pokud vás jeho na péči náročná plocha zmáhá, nahraďte jej částečně květinovou loukou, nebo půdopokryvnými rostlinami, jako je mateřídouška, rozchodníky, popenec, ve stínu pak barvínek menší, fialka, břečťan a další.
Pokud chcete množit či přemístit drobné cibuloviny, je vhodné je v červnu vyjmout ze země a do podzimu chovávat v mírně vlhké rašelině či písku. Naopak cibulky tulipánů a hyacintů, pokud je chcete pro zachování nejvyšší kvality květů vyjmout z půdy, je třeba osušit a uchovávat na suchém místě při teplotě kolem 20°C.
Co říkají pranostiky
V červnu deštivo a chladno způsobí rok neúrodný snadno.
Červen mokrý a studený - bývají žně vždy zkaženy.
Často-li se v červnu hrom ozývá, kalné léto potom přicházívá.
Červen-li více sucho než mokro bývá, urodí se hojnost dobrého vína.
Jak červen teplem září, takový bude i měsíc září.
Jaký červen, takový i prosinec.
Červnové večerní hřmění - ryb a raků nadělení.
Je-li červen mírný, nebude v prosinci mráz silný.
Červen stálý - prosinec dokonalý.
Jaká parna se v červnu dostaví, tak se i prosincové mraky postaví.
Medardova kápě, čtyřicet dní kape. Když prší na Medarda namokne každá brázda. Když na Medarda prší, nebudou toho roku houby růst. Když na Medarda prší, voda břehy vrší.
Na svatého Jána otvírá se k létu brána. Od svatého Jana Křtitele běží slunce k zimě a léto k horku.
Prší-li na Jana Křtitele, pršívá tři dni celé, je-li bez deště, bude pěkně ještě.
Nekuká-li kukačka před svatým Janem, bude neúrodný rok.